Z dniem 1 lipca 2021 roku weszły w życie uaktualnione przepisy dotyczące JPK_VAT. W ramach nowelizacji zmieniło się kilka ważnych zasad z zakresu wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych do Urzędu Skarbowego. Jedną z ważniejszych informacji jest fakt, że nie ma już wymogu oznaczania podzielonych płatności. Warto również pamiętać, że osoby składające deklarację za czerwiec 2021 lub też za wcześniejsze miesiące podlegają przepisom sprzed nowelizacji.

JPK_VAT bez oznaczenia MPP

Na podstawie licznych apeli podatników zdecydowano się zrezygnować z oznaczenia mechanizmu podzielonej płatności. Bardzo wiele osób wskazywało, że prawidłowe oznaczenie transakcji MPP w JPK jest niemalże niemożliwe. Szczególne trudności w prawidłowym wypełnieniu deklaracji miały biura rachunkowe oraz duże przedsiębiorstwa, dlatego we wprowadzonych zmianach zrezygnowano z tego konkretnego punktu.

E-commerce

Spore zmiany dotknęły także obszar e-commerce, w szczególności sprzedaży wysyłkowej. Mowa w głównej mierze o uregulowaniu sprzedaży w stosunku do osób niebędących podatnikami, jak również w zakresie raportowania dostaw. Zdecydowano się więc na usunięcie znacznika SW i EE, a zastąpiono je oznaczeniem WSTO_EE. Obowiązuje ono w transakcjach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju. Oznaczeniem WSTO_EE objęte są także usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne.

Innym wprowadzonym oznaczeniem w zakresie e-commerce jest “IED”. Oznaczenie to ma pomóc organom podatkowym weryfikować i monitorować transakcje, dla których miejscem dostawy jest terytorium danego kraju. Wprowadzone zmiany mają w założeniu pomagać organom podatkowym monitorować i weryfikować transakcje w ramach e-commerce.

Faktury uproszczone

Największa zmiana, która w sposób korzystny wpłynie na podatników dotyczy faktur uproszczonych, czyli paragonów z NIP do 450 zł. Początkowo fiskus chciał, aby podatnik każdorazowo wykazywał faktury uproszczone w obrębie JPK, jednak często było to mocno utrudnione lub w szczególnych przypadkach nawet niemożliwe. Nowelizacja rozporządzenia zakłada całkowite odejście od tych założeń, ponieważ nowo przyjęte przepisy regulują zbiorcze traktowanie paragonów z NIP do kwoty 450 zł za faktury uproszczone. Nie ma więc konieczności wykazywania każdego takiego paragonu w odrębnej ewidencji.