Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opłacania podatku, z której mogą korzystać przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej, jawnej i partnerskiej lub prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Osoby rozliczające przychody z działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają określone obowiązki ewidencyjne wynikające z tej formy opodatkowania.

Zakres usług księgowych we Wrocławiu

Usługi księgowości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obejmują:

  •  prowadzenie ewidencji ryczałtu oraz wyliczanie należnych zaliczek na podatek,
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych i wyposażenia,
  • sporządzanie rejestrów VAT oraz sporządzanie deklaracji na potrzeby podatku od towaru i usług oraz przygotowanie plików JPK (jednolitych plików kontrolnych),
  • sporządzanie sprawozdań GUS,
  • przygotowanie rozliczenia rocznego PIT-28 (zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych), a także elektroniczna wysyłka zeznań do urzędów skarbowych,
  • weryfikacja opłacalności rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w porównaniu do rozliczania się na zasadach ogólnych lub rozliczania się podatkiem liniowym 19%.

Zajmujemy się kompleksową obsługą naszych klientów, ale zawsze zależy nam przede wszystkim na ich satysfakcji. Dlatego też, zakres świadczonych usług każdorazowo możemy dostosować do ich oczekiwań i wymagań.

Kto nie może skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?

Należy pamiętać o tym, że nie każdy przedsiębiorca może wybrać ryczałt ewidencjonowany. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą skorzystać z niej tylko osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Poza tym, ograniczenia dotyczą także limitu przychodów który wynosi 2 000 000 euro, opłacania podatku w formie karty podatkowej czy – w przypadku samozatrudnienia – świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy w pierwszym roku prowadzenia działalności. Oprócz powyższych przesłanek wyłączających możliwość korzystania z ryczałtu, przedsiębiorcy nie mogą rozliczać się w tej formie jeżeli uzyskują przychody (w całości lub też części) z:

 

  • prowadzenia działalności aptek,
  • prowadzenie lombardów,