Od połowy stycznia 2021 roku istnieje możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Polski Fundusz Rozwoju przedstawił główne założenia tego programu, którego celem jest wsparcie polskich firm. Proponowana pomoc jest przeznaczona dla przedsiębiorstw z branż, które wskutek sytuacji epidemiologicznej musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność.

Jak uzyskać pomoc?

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich tarcz finansowych, również w tym przypadku pomoc ma być udzielana w szybki oraz bezpieczny sposób. Ze wsparcia mogą skorzystać właściciele kont firmowych prowadzonych w jednym z siedemnastu banków komercyjnych oraz w większości banków spółdzielczych działających na polskim rynku. Aby otrzymać pomoc należy wypełnić specjalny wniosek dostępny w panelu bankowości elektronicznej. Dzięki połączeniu banku z rejestrami innych instytucji, takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy, wydanie ostatecznej decyzji nie powinno zająć więcej niż 48 godzin.

Kto może skorzystać z pomocy?

Istnieje szereg warunków, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc finansową. W przypadku mikrofirm powinny one zatrudniać od 1 do 9 pracowników, a ich obroty lub suma bilansowa nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln euro. Ponadto istotne jest, aby wykazać spadek obrotów o co najmniej 30 procent od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 lub od 1 października do 31 grudnia 2020 w porównaniu z analogicznymi okresami w roku 2019.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw pomoc uzyskają te jednostki, które również wykażą 30-procentowy spadek obrotów w analogicznym okresie za rok 2019. Oprócz tego firmy te powinny zatrudniać maksymalnie 249 pracowników.

Na jaką pomoc można liczyć?

Przedstawiciele mikrofirm mogą się ubiegać o pomoc w wysokości 18 tys. zł na pracownika przy stratach wynoszących 30-60 procent oraz 36 tys. zł przy spadku przychodów powyżej 60 procent. Ważną informacją jest fakt, że jeśli firmy te w 2021 roku utrzymają zatrudnienie, nawet 100 procent wypłaconej kwoty (maksymalnie 324 tys. zł) może zostać umorzone. To, co jest istotne dla przedstawicieli małych i średnich firm to fakt, że maksymalna kwota subwencji wynosi 3,5 mln zł, ale nie więcej niż 72 tys. zł na pracownika.