Rok rozpoczął się od podwyżek. Pod wpływem decyzji władz państwa Polskiego zostało podniesione minimalne wynagrodzenie. Innymi słowy, od 1. stycznia 2020 roku, pracownicy zarabiający dotąd odgórnie ustalone minimum na pełen etat dostaną wyższe wynagrodzenie. W porównaniu do roku 2019 płaca minimalna wzrośnie o 350 zł. Oznacza to, że za miesiąc styczeń, pracownicy powinni dostać już nie mniej niż 2600 zł brutto za wykonywaną pracę. Co za tym idzie, wzrosła również stawka godzinowa, do 17 zł/h, co jest zmianą w porównaniu do roku 2019 aż o 2,30 zł.

Co to oznacza dla gospodarstw domowych?

Przede wszystkim przez pewien okres polepszy się byt wielu obywateli. Będą mieli więcej pieniędzy na wydatki, a to z kolei powinno zwiększyć konsumpcję, która z kolei zwiększa obroty dóbr na rynku. Czy jednak na pewno? Chociaż przez pewien czas gospodarstwa domowe będzie stać na więcej towarów i produktów, to jednak z czasem może się to zmienić, w wyniku polityki cenowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych, które zajmują się produkcją.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – większe koszty. Szacuje się, że średnio, pracodawca za zatrudnienie pracownika na minimalnym wynagrodzeniu będzie musiał zapłacić trochę powyżej 3 tysięcy złotych. To z kolei może przełożyć się na konieczność zmiany polityki cenowej, kolokwialnie mówiąc – wszystko pójdzie w górę, tak aby przedsiębiorca mógł cię cieszyć niezmienionym lub wyższym zyskiem. W ogólnym rozrachunku, wpłynie to również na gospodarstwa domowe. Czyli za wyższą pensję minimalną ostatecznie kupi się podobny koszyk dóbr, tak jak za pensję niższą, która obowiązywała jeszcze w 2019 roku.

Przyczyny wzrostu płacy minimalnej

Zazwyczaj jest tak, że pensja pracowników, którzy zarabiają najmniej pozostając na pełnym etacie i tak wzrasta z roku na rok. Jeszcze jednak nigdy nie było aż tak wielkiego wzrostu – zazwyczaj podwyżka była o 100-150 zł. Jakie są przyczyny podniesienia w tym roku zarobków aż o 350 zł? Jedną z możliwości jest przede wszystkim rok wyborczy, kiedy to politycy starają się przekonać obywateli do głosowania właśnie na nich. Z drugiej strony można również usłyszeć opinie, że na wzrost płacy ma również wpływ inflacja, która od kilku lat postępuje w gospodarce państwa Polskiego.